Yoğun stres ve koşturmacanın bitmediği hayatlarımızda sakinleşmek ve huzur bulmak için sığındığımız doğanın pek çok atık türü nedeni ile hızlı bir şekilde kirletildiğinin farkında mısınız?

Doğayı kirleten atıklar listesinde gıda atıklarının rolü ise malasef yadsınamayacak kadar büyük! Bu atıkların doğru yönetilememesi nedeni ile çok yakın bir gelecekte huzur bulabileceğimiz bir doğadan mahrum kalacağız. Avrupa birliği atık merkezi verilerine göre, her yıl dünyada 1.3 milyar ton gıda çöpe gidiyor!  Bu da dünyada üretilen gıdaların üçte birine eşit! Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre, tüm dünyada gıda atık ve kayıplarının yıllık maliyeti ise 940 milyar us$ a ulaştı!

Evlerde meydana gelen israf ise %42 ile birinci sırada! Ki bunun yüzde 60’ı rahatlıkla önlenebilir potansiyele sahip atıklardır.

Avrupa Parlamentosunun (AP) verilerine göre,

Türkiye’de, günlük yaklaşık 6 milyon ekmek, yıllık toplamda ise 2 milyar adeti aşkın ekmek çöpe atılıyor. Bunun  ekonomik kaybı 220 milyar liraya yaklaşıyor!! 

Avrupa İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye, tüm atıklarının henüz 1% den azını ayrıştırıp geri kazanabilir durumdadır. Gıda atığının dönüştürülmesi konusunda ise kayda değer bir veri dahi henüz oluşmuş değil.

 

BU GİDİŞE DUR DİYELİM!

Gıda atıklarının çöp olmasına ve doğaya zarar vermesine karşıyız. İnsanın bilinçsiz bir şekilde tüketmeye devam etmesini durdurmak zorundayız. Amacımız, gıda atıklarını dönüştürerek çevre kirliliğini bir nebze olsun azaltmak, bireylerin bilinçlenmesine yardımcı olmak,  bu anlamda evsel gıda atıklarının dönüştürülebilmesi için çalışmak .

 Dönüştürgitsin olarak inanıyoruz ki , insan neslinin devamı ancak temiz bir çevre ile mümkün. O halde el ele verip gıda atıklarımızı dönüştürelim!